MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W sobotnią czerwcową noc nie będziecie spać. W Jeleniej Górze, Karpaczu, Marczycach w Noc Świętojańską będzie mnóstwo atrakcji

Alina Gierak
Alina Gierak
Na slajdach znajdziecie listę miejsc blisko Jeleniej Górze, w których możecie się bawić w Noc Świętojańską.
Na slajdach znajdziecie listę miejsc blisko Jeleniej Górze, w których możecie się bawić w Noc Świętojańską. Janusz Wójtowicz
Nie tylko w Jeleniej Górze można będzie poszaleć w Noc Świętojańską. W sąsiednich miastach także przygotowano mnóstwo atrakcji. Jak na Noc Kupały przystało będą wianki, ogniska, koncerty i tańce. Przygotowaliśmy dla was listę. Szczegóły znajdziecie w galerii. Nie śpijcie w tę noc!

Tegoroczna Noc Kupały wypadnie w dniu rozpoczęcia astronomicznego lata, czyli w czwartek 20 czerwca.
Noc świętojańska obchodzona jest w noc poprzedzającą dzień św. Jana Chrzciciela, czyli z 23 na 24 czerwca.
Niezależnie od terminu i nazw, to okazja do dobrej zabawy.

Sprawdźcie w galerii co i gdzie będzie się działo. Trzeba mieć zdrowie, by przetrwać te różne zabawy!

Poznajcie polskie zwyczaje Nocy Świętojańskiej

  • Palenie ognisk.

    Przy rozpalonych ogniskach tańczono oraz przeskakiwano przez nie. Ogień miał być sposobem na wypędzenie zła, zapewnienie zdrowia, pomyślności oraz płodności. Skok przez ognisko pary trzymającej się, wróżył udane małżeństwo. Dym z ognisk zapewniał dobrą pogodę w czasie żniw, a według dawnych wierzeń dodatkowo chronił przed złymi urokami.

  • Puszczanie wianków na wodę

    Dziewczęta w dzień zbierały kwiaty, plotły wianki i w Noc Świętojańską rzucały je do rzeki. Zgodnie z dawnymi wierzeniami, wianek powinien powstać z najpiękniejszych kwiatów i czarodziejskich ziół, a dodatkowo zawierać także element ognia: łuczywo, korę czy woskowe świece. Taka wiązanka powinna zostać wyłowiona z rzeki przez kawalera. Jeśli się tak nie stało, właścicielka wianka mogła nie zaznać miłości przez cały rok. Jeśli młody mężczyzna w czasie Nocy nie pochwycił żadnego wianka, również i on kolejne dwanaście miesięcy miał żyć samotnie. Wianki miały nie tylko przyciągnąć kawalera. Równie chętnie pleciono wianki ochronne dla gospodarstw, przyciągające pieniądze lub zabezpieczające przed chorobą.

  • Szukanie kwiatu paproci
    Nieodłącznym elementem dawnej Nocy Kupały było poszukiwanie paproci, zwanej perunowym kwieciem (od imienia słowiańskiego boga Peruna). Zakwitała ona raz do roku, właśnie w czasie letniego przesilenia. Zgodnie z przekazem, odszukać mógł ją tylko człowiek sprawiedliwy, który nie wyrządził nikomu krzywdy. Znalezienie perunowego kwiecia, zapewniało szczęście i bogactwo.

  • Sobótkowa kąpiel
    Święcenie wody stanowiło jeden z chrześcijańskich rytuałów związanych z uroczystościami dnia Świętego Jana. Dawniej wierzono, że sobótkowa kąpiel oczyszcza ciało i duszę, zapewniając jednocześnie zdrowie i płodność. Po nocy świętego Jana warto zatem przejść się boso po zroszonej trawie, aby zyskać atrakcyjność dla płci przeciwnej. Wierzono, że do święta Kupały nie można kąpać się w czasie dnia w rzekach, strumieniach czy jeziorach. Kąpiel po zmroku lub przed wschodem słońca była dozwolona. Miała leczyć rozmaite dolegliwości, jako że woda była wówczas uzdrawiającym żywiołem należącym do księżyca.

Czytaj także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szklarskaporeba.naszemiasto.pl Nasze Miasto