Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jesteś zdrowy? Oddaj krew. Jak to robić mądrze?

Redakcja
123rf.com
Krew ratuje życie i warto ją oddawać. Jak to jednak robić w sytuacji zagrożenia epidemicznego? Monitorujmy swój stan zdrowia i nie zgrywajmy bohaterów, jeśli nasze samopoczucie będzie złe. Zawsze kierujmy się wytycznymi naszego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa.

Koronawirus - czy oddawać krew? Jak oddawać krew w czasie zagrożenia epidemicznego?

Krew jest potrzebna każdego dnia. Wiele osób ma wątpliwości, czy w sytuacji zagrożenia epidemicznego powinno się ją oddawać. Odpowiedź brzmi: jak najbardziej tak! Jak zwykle w takich sytuacjach, szczególnie poszukiwani są dawcy z grupą krwi 0 Rh-, z których krwi może skorzystać każdy chory. Nie znaczy to, że dawcy z innymi grupą nie mogą pomóc.
Jak to jednak robić z głową?

Kto nie może oddawać krwi?

Przede wszystkim należy monitorować swój stan zdrowia. Jeśli mamy jakiekolwiek niepokojące objawy, to nie przychodźmy do punktu oddawania krwi. Złe samopoczucie zawsze dyskwalifikuje potencjalnego dawcę – stan zagrożenia epidemicznego nie jest wyjątkiem. Nawet lekki ból gardła lub katar powinny nas skłonić do odłożenia wizyty w punkcie poboru.

W większości punktów czasowo zdyskwalifikowane są osoby, które:

  • przebywały poza granicami Polski, zwłaszcza w takich krajach jak Austria, Belgia, Chiny, Francja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Iran, Japonia, Korea Południowa, Malezja, Makau, Niemcy, Norwegia, Stany Zjednoczone, Tajlandia, San Marino Szwecja, Szwajcaria , Wielka Brytania, Włochy, Hongkong i Singapur,
  • miały kontakt z osobą z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem
  • mają objawy przeziębienia i grypy (podwyższona temperatura, katar, kaszel i ból gardła)

Od wizyt w miejscach poboru należy się wstrzymać na 14 dni od powrotu, kontaktu z chorym lub ustąpienia objawów przeziębienia lub grypy.

Jak pracują Regionalne Centra Krwiodawstwa? Skąd czerpać informacje?

Pamiętaj o monitorowaniu komunikatów waszego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa. Niektóre z oddziałów pracują w innych godzinach, inne są zamknięte. Terenowe akcje poboru kwi mogą być odwołane. Aktualności w tej kwestii zamieszczane są na stronach internetowych RCK lub profilach na Facebooku. Warto przed wizytą zadzwonić i zapytać się o optymalną godzinę wizyty, aby uniknąć tłoku.
Jeśli już zdecydujemy się na wizytę w centrum krwiodawstwa, to przestrzegajmy zwykłych zasad profilaktyki. Unikajmy zatłoczonych miejsc i często myjmy ręce.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jesteś zdrowy? Oddaj krew. Jak to robić mądrze? - Gazeta Pomorska

Wróć na szklarskaporeba.naszemiasto.pl Nasze Miasto