MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Karkonoszach nadal zamknięte są cztery szlaki. Powód? Ochrona sokołów i cietrzewi. Sprawdźcie, gdzie nie można wędrować

Alina Gierak
Alina Gierak
Cietrzewie, by wychować młode, potrzebują ciszy i spokoju. Dlatego KPN zamyka szlaki
Cietrzewie, by wychować młode, potrzebują ciszy i spokoju. Dlatego KPN zamyka szlaki Karkonoski park narodowy
Ważna informacja dla wybierających się w weekend na wycieczkę w Karkonosze. Nadal zamknięte są cztery popularne szlaki turystyczne. Powodem jest ochrona sokołów wędrownych i cietrzewi. Dlaczego trzeba chronić te ptaki? Które trasy w Karkonoszach są zamknięte? Przeczytajcie poniżej.

Spis treści

Nadal pozostają zamknięte dla ochrony cietrzewi i sokołów wędrownych 4 odcinki szlaków w Karkonoskim Parku Narodowym. Są to:

  • szlak zielony od Jaworowej Łąki w Czarnym Kotle Jagniątkowskim do skrzyżowania ze szlakiem czarnym Petrówką;
  • szlak niebieski od Domku Myśliwskiego do schroniska Samotnia, obejście zimowe szlaku prowadzi drogą od Domku Myśliwskiego do schroniska Strzecha Akademicka;
  • szlak zielony ścieżka nad reglami od Pielgrzymów przez Kocioł Smogorni do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym przy schronisku Odrodzenie;
  • szlak niebieski Grzbietem Kowarskim od Skalnego Stołu do Przełęczy Okraj;

Planowany termin otwarcia to 15 czerwca.

Dlaczego trzeba zamknąć szlaki, by chronić cietrzewie?

Chronimy je, bo te ptaki są na wyginięciu - wyjaśnia KPN. - Nawet jednorazowe spłoszenie tego ptaka w okresie zimy oznacza dla niego poważny wydatek energetyczny. Przy panujących obecnie warunkach atmosferycznych oraz niedostatku pożywienia, nawet taki pozornie błahy incydent, może przyczynić się do jego przegranej z ciężkimi realiami karkonoskiej zimy.

Cietrzewie żyją w Polsce w regionach północno-wschodnich, w Kotlinie Sandomierskiej, w Karpatach i Sudetach. Podaje się, że w Polsce mamy zaledwie 250-300 tokujących samców tego gatunku, podczas gdy w Finlandii jest ich 600-700 tysięcy, a w Szwecji około 200 tysięcy. Dlaczego jest ich tak mało? Głównie dlatego, że zaczyna brakować im cichych miejsc do życia.

W górach te ptaki występują w lasach reglowych. Potrzebują spokoju, by tokować, a potem wychowywać młode. A tego spokoju nie mają. I właśnie, aby zapewnić im możliwości rozrodu, KPN zamyka szlaki. Wystarczy jednak jeden nieodpowiedzialny turysta, by przepłoszyć samce i samice.

Sokoły wędrowne w Karkonoszach

Sokoły wędrowne są gatunkiem zagrożonym i podlegają ścisłej ochronie. Według informacji czeskiego parku narodowego, w Karkonoszach jest sześć do ośmiu par sokołów.

Chociaż turyści przemieszczają się, mimo zakazu w miejscach gniazdowania, to populacja tych drapieżników w Karkonoszach jest stabilna. Od czterech do sześciu par sokołów wędrownych gniazduje w czeskiej części Karkonoszy, od dwóch do trzech par po polskiej stronie gór.

Sokoły wędrowne do gniazdowania wybierają głównie tereny skaliste. W Karkonoszach można je spotkać głównie w górach subalpejskich i alpejskich, czyli w najściślej chronionych obszarach górskich. Te ptaki drapieżne żyją głównie samotnie, żywią się ptakami do rozmiarów kaczki.

Czytaj także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Popłoch na hiszpańskich plażach Drony wykryły w wodzie rekiny!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szklarskaporeba.naszemiasto.pl Nasze Miasto