VII Półmaraton Jeleniogórski i Dziesiątka Staropolanki czyli biegowa niedziela pod Karkonoszami

Krzysztof Bednarz
Kolejna edycja największego biegu ulicznego w zachodniej części Dolnego Śląska znów dowodzi, że przeprowadzka do Cieplic – Zdroju i postawienie na piękną, widokową trasę było dobrym pomysłem. Białe Karkonosze zostały więc zatrudnione do promocji tego biegu i doskonale się z tej roli wywiązują. Trasa na której nie można się nudzić, malowniczy start i finisz przez Park Zdrojowy, sprawna organizacja i dobra frekwencja oraz fantastyczna atmosfera to dodatkowe atuty. Na jeleniogórskim biegu pojawia się coraz więcej uczestników z innych części Polski, a także coraz więcej zawodników z innych krajów. Cóż, fama idzie w świat, a żeby finiszować przez Park Zdrojowy w Cieplicach i rozkoszować się taką górską panoramą jak w Jeleniej Górze, trzeba po prostu tu przyjechać. O charakterze każdego biegu w dużej mierze decydują jego uczestnicy, a w Jeleniej Górze łatwo ten charakter zauważyć i po prostu dać się uwieść niepowtarzalnej, radosnej atmosferze. No i ta pogoda... Znów wymarzona!

Półmaraton wygrał Ukrainiec Paulo Veretskij (LKB Rudnik), przed Polakami: Kamilem Mikosiem (Karkonosz Runing Team) i Damianem Rutą (Nike Runing Team). W klasyfikacji open kobiet również puchar i czek powędrowały w ręce reprezentantki Ukrainy Valentyny Kiliarskiej (LKB Rudnik). Drugie miejsce dla Anny Zaczyńskiej (Drużyna Szpiku KGHM), a trzecie dla Karoliny Sawiniec. Czas zwycięzcy to 1:11:25.

Na dystansie 10 km triumfował reprezentant gospodarzy Jakub Kulesza (Sport&Triathlon Club Jelenia Góra, 34:37) przed Leszkiem Kononowiczem i Marcinem Pawłowskim (OLAWS Złotoryja).
Wśród kobiet pierwsze miejsce zajęła Teresa Krajewska – Wiśniak (Karkonosz Running Team), drugie Karolina Jankowska (23 Śląski Pułk Artyleryjski), a trzecie Monika Lachowska (KB Bolesławiec).

Poza klasyfikacjami open, na obu dystansach rywalizowano również w kategoriach wiekowych oraz, już drugi rok z rzędu, w specjalnej kategorii dla rodziców z wózkami. Wśród mam zwyciężyła Paulina Dacyszyn, a najlepszym biegającym tatą okazał się Adrian Skuratko.
Rywalizację drużyn na 10 km wygrał 23 Śląski Pułk Artyleryjski, a najlepszym teamem w półmaratonie był Karkonosz Runing Team.

Kolejna okazja do biegania po ulicach Jeleniej Góry dopiero w listopadzie przy okazji Biegu Niepodległości, ale organizatorzy przypominają, że już 12 maja w Polanicy – Zdroju startuje cykl biegów górskich Runner's World Super Bieg. Teraz czas na bieganie w górach!