Szklarska Poręba: W Huaqvarna Tour wystartowało 70 psich zaprzęgów

Alina Gierak
NA Polanie Jakuszyckiej trwają wyścigi psich zaprzęgów. W piątek nocny etap zmagań.

Ani śnieg, ani niskie temperatury nie są w stanie ostudzić emocji, jakie rozbudziły się dzisiaj na starcie gonitwy Husqvarna Tour 2013. Na Polanie Jakuszyckiej rozpoczęły się 10 stycznia największe w Europie wyścigi psich zaprzęgów!
W trakcie czterech dni zmagań, od 10 do 13 stycznia, o najlepsze wyniki ściga się rekordowa liczba aż 70 załóg z Europy z ponad 1000 psów w zaprzęgach.
- Dzisiaj odbędzie się jedyny w Polsce nocny etap zawodów, a w niedzielę dowiemy się - kto wygrał tegoroczną gonitwę Husqvarna Tour 2013” - podsumowała pierwszy dzień zmagań Marta Winiarek-Miętus, rzecznik prasowy zawodów Husqvarna Tour.

**Po pierwszym etapie wyścigu na średnim dystansie Husqvarna Tour 2013 (24 km) osiągnięto następujące wyniki:
- w klasie nielimitowanej (12 psów w zaprzęgu) najlepszy zaprzęg pokonał trasę w niecałe 52 minuty. W tej klasie na trzeciej pozycji uplasował się Polak - Grzegorz Burzyński, który tę trasę pokonał w niespełna 58 minut,
- w klasie limitowanej (do 6 psów w zaprzęgu) najlepszy wynik wyniósł prawie

54 minuty. Najlepsi byli zawodnicy ze Szwajcarii, Rosji i Litwy.

- Ski Jouring (narciarz biegowy ciągnięty przez psy) – najlepszy czas to 58 min. 40 sek.
Pierwsze dwie pozycje zajmują Czesi, natomiast na trzecim miejscu uplasowała się maszerka: Jolanta Kałat z Polski.

Na dystansie Sprint (12 km) klasyfikacja przedstawia się następująco:
- w klasie nielimitowanej (12 psów w zaprzęgu) pierwsze dwie pozycje zajmują Czesi (wynik ok. 25 min.), trzecią pozycję zajmuje maszer z Holandii.
- w klasie limitowanej (do 6 psów w zaprzęgu) najlepszy maszer z Czech pokonał ją

w ponad 24 minuty, na drugiej pozycji z 10 sekundową stratą goni go Igor Tracz ze swoim zaprzęgiem. Na trzeciej pozycji plasuje się także polski zawodnik- Łukasz Paczyński.

Na starcie stanęli najlepsi maszerzy ze świata i najszybsze psy
KARL HABERMANN – maszer z Niemiec, który pracuje z psami od zawsze, a na pewno od dobrych 35 lat. Mieszka na kilkuhektarowym rancho z dala od ludzi, wśród swoich zwierząt, bo oprócz blisko 50 psów są tam konie, owce , gęsi, i Bóg wie co jeszcze! Prawdziwą miłością są jednak psy. Alaskan husky Karla są rozpoznawalne w całej Europie – piaskowe, smukłe, długonogie. I bardzo szybkie. Habermann startował w całej Skandynawii, wygrywając min słynną gonitwę ScanDream, plasuje się także zawsze

w pierwszej 10 hiszpańskiej La Pireny. Wraz z ekspedycją Włoską zdobył Biegun Północny, a tym może się pochwalić niewielu maszerów. W LaPirenie 2011 czwarty,

a u nas pierwszy, o 1 min przed Pavlem Pfeiferem!zech. Na syberyjskich husky jeździł i wygrywał już w 1986 r., kiedy nam w Polsce nie śniło się nawet o jakichkolwiek wyścigach. Od 16 lat ściga się na hodowanych przez siebie, mocnych, krępych alaskan husky. Wierzy w twardych maszerów i twarde psy, które poradzą sobie w każdych warunkach. Mieszka wraz

z żoną i synkiem u podnóża Karkonoszy, a wyścigi psich zaprzęgów są ich podstawowym zajęciem. Już od sierpnia – mając 18 psów zapiętych do wózka treningowego ważącego 350 kg - Pavel o drugiej, trzeciej w nocy wyrusza na treningi. Do stycznia jego psy mają już za zwyczaj „w łapach” ponad 1000 km! Pavel Pfeifer był w 2008 r. na piątym,

a w zeszłym roku 3 miejscu w najtrudniejszej europejskiej gonitwie – 400 kilometrowej La Pirenie.

JOLANTA KAŁAT i GRZEGORZ BURZYŃSKI - młodzi maszerzy z Polski, na początku wielkich karier sportowych. Ona z Bielska Białej, zakochana w nartach biegowych,

on ze Śląska, od zawsze na saniach. Są w świecie zaprzęgowym już od dekady. Jola

w 2009 r. wystartowała na La Pirenie i zdobyła na nartach fantastyczne 4 miejsce. Grzegorz ze swoim zaprzęgiem alaskan husky debiutował na La Pirenie w 2011 roku – jego 9 lokata to najwyższy debiut. W 2010 r., podczas Mistrzostw Europy ESDRA na Kubalonce w Midzie, obydwoje zdobyli złote medale: ona w skijoringu na nartach,

on w zaprzęgach 6 – psich. W tym samym roku wygrał Border Rush w kategorii 6 psów.

Program zawodów: Husqvarna Tour 2013