MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Schronisko we wsi Kotlina było popularnym celem wycieczek ze Świeradowa-Zdroju. Dzisiaj po budynkach nie ma śladu. Jaka szkoda!

Alina Gierak
Kesselschlossbaude zbudowano pod koniec XIX wieku. Jeszcze w latach 70. XX wieku odpoczywali tu harcerze. Niestety, potem popadło w ruinę
Kesselschlossbaude zbudowano pod koniec XIX wieku. Jeszcze w latach 70. XX wieku odpoczywali tu harcerze. Niestety, potem popadło w ruinę fotopolska.eu/PAG
Po Kesselschlossbaude, jednym z najpiękniejszych schronisk w Górach Izerskich i Karkonoszach, zostały stare zdjęcia i pocztówki. Żal serce ściska, bo było to urocze miejsce. Znikało powoli od lat 80.minionego wieku. Gdy będziecie wędrować po Górach Izerskich, zajrzyjcie do wsi Kotlina, wyobraźcie sobie turystów popijających piwo na tarasach i odpoczywających w ciszy i podziwiających widoki. Te nic się nie zmieniły i zachwycają do dzisiaj.

Spis treści

Kesselschlossbaude- najpiękniejsze schronisko i górski hotel

Schronisko powstało w 1903 roku na zboczu Góry Zamkowej (721 m n.p.m.) w miejscowości Kotlina, wsi na zboczach Kotła (721 n.p.m.) tuż obok Świeradowa- Zdroju.

Turyści zaczęli tu przyjeżdżać na przełomie XIX i XX stulecia. Wybudowano dla nich gospodę, a mieszkańcy udostępniali letnikom kwatery.

Powyżej wsi w II połowie XIX wieku stanęło schronisko Kesselschlossbaude. Przepiękne otoczenie, cisza i spokój przyciągały kuracjuszy i turystów, którzy chętnie to miejsce, szukając ciszy i odpoczynku od zgiełku uzdrowiska Świeradów-Zdrój. Z czasem schronisko zostało rozbudowane w sudecko- bawarskim stylu i zamienione w górski hotel.

W latach 30. XX wieku do kompleksu zabudowań dołączył tzw. zameczek, czyli Dom Wypoczynkowy Berlińskiej Kasy Chorych Berlin-Tempelhof. Po jakimś czasie Berlińska Kasa Chorych zarządzała już całością zabudowań. Na dzień przed wybuchem II wojny światowej przeniosła się tutaj Narodowo-Socjalistyczna Ludowa Opieka Społeczna, która skupiła się na pomocy kobietą i dzieciom. Opieką otaczano młodzież podczas wakacji, wdowy i sieroty.

W 1945 roku najprawdopodobniej zjawili się w schronisku przedstawiciele wywiadowczej szkoły Abwehry z Barda. Szkolili tutaj członków Volkssturmu i dywersyjnego Werwolfu.

Po schronisku pozostały ruiny

Po wojnie schronisko przejęła Wojewódzka Rada Narodowa i powstał tutaj ośrodek wypoczynkowy, a następnie ZHP stworzyło tutaj harcówkę. Niestety od lat 80. XX wieku najpiękniejsze schronisko Gór Izerskich i Karkonoszy popada w ruinę. Zobaczcie, jak kiedyś wyglądało to miejsce! Szkoda, że tylko tyle z niego zostało.

Co jeszcze zwiedzać we wsi Kotlina w Górach Izerskich

Tuż obok Kesselschlossbaude znajdują się Skałki Zakochanych, czyli miejsce, które jest tylko doskonałym punktem widokowym na Góry i Pogórze Izerskie i Góry Kaczawskie. Bez problemu ujrzymy Gryfów Śląski, Mirsk czy Ostrzycę Proboszczowicką.

Skałki Zakochanych to także miejsce wyznań miłosnych. To właśnie tutaj kawalerowie oświadczali się swoim wybrankom. Na skałach można znaleźć wiele inskrypcji z imionami, najstarsza pochodzi z 1928 roku.

Można także wybrać się na Sępią Górę. Najpierw zielonym szlakiem do drogi asfaltowej. Po około 40 minutach dotrzemy do skrzyżowania ze szlakiem niebieskim, którym dojdziemy do celu.

O Sępiej Górze w Świeradowie-Zdroju czytaj TUTAJ

Kesselschlossbaude zbudowano pod koniec XIX wieku. Jeszcze w latach 70. XX wieku odpoczywali tu harcerze. Niestety, potem popadło w ruinę

Schronisko we wsi Kotlina było popularnym celem wycieczek ze...

Czytaj także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Migracja i przemoc: Szwecja w kryzysie integracyjnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Schronisko we wsi Kotlina było popularnym celem wycieczek ze Świeradowa-Zdroju. Dzisiaj po budynkach nie ma śladu. Jaka szkoda! - Jelenia Góra Nasze Miasto

Wróć na szklarskaporeba.naszemiasto.pl Nasze Miasto