Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Maj w Szklarskiej Porębie: Przegląd prasy z kwietnia 2022 w Szklarskiej Porębie, najważniejsze informacje miesiąca

Redakcja online
Redakcja online
Przeczytaj najważniejsze informacje mijającego miesiąca. Jak Szklarska Poręba zmienił się  w kwietniu 2022?
Przeczytaj najważniejsze informacje mijającego miesiąca. Jak Szklarska Poręba zmienił się w kwietniu 2022? CC0
Przygotowaliśmy dla Ciebie podsumowanie minionego miesiąca. Zobacz artykuły, które w kwietniu czytaliśmy najchętniej. Które informacje przykuwały uwagę mieszkanek i mieszkańców Szklarskiej Poręby najbardziej? Czy czytałeś artykuł: „Tak żyło się w Kowarach w latach 30-tych. Zobaczcie, jak wyglądało miasto i jego mieszkańcy”?

Przegląd kwietnia 2022 w Szklarskiej Porębie: top 3 artykuły z miesiąca

Oto lista najpopularniejszych wiadomości z kwietnia 2022 roku. Czy miałaś bądź miałeś okazję przeczytać je wszystkie?

📢 Tak żyło się w Kowarach w latach 30-tych. Zobaczcie, jak wyglądało miasto i jego mieszkańcy

Kowary, miejscowość leżąca w powiecie karkonoskim, należy do tych mniej promowanych. A szkoda, bo atrakcji w tym rejonie jest sporo. Z resztą miasto to od wieków było turystyczną atrakcją. Cofnijmy się w czasie. Zobacz jak wyglądały Kowary i mieszkańcy w latach 30- tych.

📢 Teraz luksusowy hotel- kiedyś schronisko dla kobiet. Poznaj historię Charlottenheim w Karpaczu

Obecnie piękny, luksusowy hotel Pałac Margot. Kiedyś Charlottenheim- okazała budowla, która została wybudowana w 1888 roku na polecenie Charlotty Hohenzollern. Schronienie znajdowały tam samotne matki z małymi dziećmi ze średnich i wysokich klas społecznych. Zobacz jak kiedyś wyglądało to miejsce!

📢 Mistrzowie parkowania z Jeleniej Góry. Zajęte chodniki, zatrzymywanie się na zakazie i inne kwiatki (KWIECIEŃ 2022)

Tylko w kwietniu straż miejska z Jeleniej Góry wystawiła kilkanaście mandatów za parkowanie bez wyobraźni. Kierowcy zostawiali swoje samochody, m.in. na zakazach i przejściach dla pieszych. W każdym przypadku zostali ukarani mandatami karnymi. Zobaczcie, jak nie parkować w mieście...

Zrób sobie prezent

Materiały promocyjne partnera

Prasówka maj Szklarska Poręba: pozostałe wydarzenia z poprzedniego miesiąca

Poniżej prezentujemy pozostałe artykuły, które przyciągały w kwietniu uwagę czytelniczek i czytelników ze Szklarskiej Poręby. Co było tak istotne, że nie można było od tego oderwać wzroku?

📢 Szklarska Poręba w latach 80-tych. Zobacz jak 40 lat temu wyglądał ten kurort górski

Narciarze zimą, piechurzy wiosną i latem chętnie odwiedzali Szklarską Porębę w latach 80. Korzystali z uroków pięknego kurortu górskiego i podziwiali Karkonosze. Zobacz jak było w latach 80-tych w Szklarskiej Porębie!

📢 Praca wre na Alei Wojska Polskiego w Jeleniej Górze nawet w sobotę. Raport zdjęciowy

Jak informuje prezydent Jeleniej Góry, Jerzy Łużniak, firma JPRD układa dzisiaj (23.04) od rana warstwę ścieralną na Alei Wojska Polskiego na odcinku od ul. Wolności do ul. Mickiewicza. Sobotnia piękna pogoda sprzyja pracom.

📢 Widokówki z Cieplic. Jak zmieniała się uzdrowiskowa część Jeleniej Góry, która przez ponad 500 lat była własnością Schaffgotschów?

Cieplice Zdrój do 1976 roku były osobny miastem, znanym ze swoich właściwości uzdrowiskowych. Położone przy rzece Kamiennej są częścią kotliny Jeleniogórskiej z licznymi zabytkami, terenami zieleni i zabytkowym Parkiem Norweskim. Jedna z najstarszych legend głosi, że Cieplice zostały odkryte przez Bolesława Wysokiego, który dostrzegł je w pogoni za uciekającym jeleniem. Uzdrowiskowa część miasta przez ponad 500 lat, bo do 1945 roku stanowiła własność rodziny Schaffgotschów, którzy przenieśli się tutaj, kiedy spłonął zamek Chojnik. Zobaczcie, jak zmieniały się przez wieki!

📢 17 interwencji GOPR Karkonosze. Dwójka nieodpowiedzialnych turystów utknęła na oblodzonym terenie. Byli bez sprzętu i odpowiednich ubrań

Piękna pogoda w Kotlinie Jeleniogórskiej ściągnęła w Karkonosze kolejną falę turystów. Wielu z nich przeceniło swoje możliwości, wyruszając na Śnieżkę bez specjalistycznego sprzętu i odpowiednich ubrań.

📢 Stolica Karkonoszy w latach 90-tych. Czym zadziwia Jelenia Góra ponad 20 lat wcześniej? [ZDJĘCIA]

Lata 90- te były szczególne. Czuć było, że idzie nowe, rzeczywistość pomału się zmieniała i każdy zastanawiał się czy w 2000 roku nastąpi koniec świata. Jelenia Góra przypominała inne polskie miasta. Było szaro i ponuro. Budowały się nowe budynki, reklamy pomału wkradały się na ulice, a mieszkańcy z nadzieją patrzyli w przyszłość. Zobacz archiwalne fotografie z lat 90-tych w Jeleniej Górze. Rozpoznajesz miejsca ze zdjęć?

📢 Co ma wspólnego Jelenia Góra z francuską Loarą? Magiczną dolinę pałaców i ogrodów. ZDJĘCIA

Kotlina jeleniogórska to nie tylko widoki na Karkonosze, ale bogata historia zamknięta we wnętrzach najpiękniejszych zamków i pałaców. Wiele z nich dostało drugie życie, oferując gościom pakiety SPA, luksusowy wypoczynek i wiele innych atrakcji. Część nadal czeka na nowego właściciela, który pozwoli tchnąć w nie blask i przywrócić należyte im miejsce na mapie zabytków okolicy. Z serii "cudze chwalicie, swego nie znacie", przedstawiamy wam najpiękniejsze obiekty w okolicy wraz z ich krótką historią.

📢 Michałowice, dawne Kiesewald, miały swoją Izbę Prząśniczek. Wiedzieliście o istnieniu prządek?

Prząśniczki, a właściwie prządki to kobiety, które siedziały przy maszynach włókienniczych i dawniej tkały tkaniny. W Michałowicach istniała tradycyjna Izba Prządek i działał tam ówczesny zespół folklorystyczny. Podobne działały też w Świeradowie i Przesiece. Zobaczcie mieszkańców, odzianych w ludowe stroje, Grzybowiec oraz panoramy Michałowic.

📢 Tak wyglądał Karpacz w latach 80-tych. Hotel Skalny, turyści z plecakami, a na ulicach kultowe maluchy

Karpacz cały czas się rozwija. Powstają nowe atrakcje, infrastruktura, przybywa hoteli. W latach 80-tych było inaczej, ale już wtedy tłumy przyjeżdżały do miasta pod Śnieżką. Każdy chciał przejechać się wyciągiem krzesełkowym i wejść na Śnieżkę. Zobaczcie szalone lata 80-te na zdjęciach!

📢 Tradycyjne Stoły Wielkanocne w Jeleniej Górze. Koła Gospodyń Wiejskich zaprezentowały świąteczne smakołyki i ozdoby

Koła Gospodyń Wiejskich z kilkunastu dolnośląskich powiatów zaprezentowały świąteczne potrawy i wypieki oraz rękodzieła charakterystyczne dla obszarów wiejskich naszego regionu w Jeleniej Górze. Nie zabrakło misternie przygotowanych pisanek i palm wielkanocnych oraz występów zespołów ludowych. Zobaczcie!

📢 Nowy biurowiec Sikla Polska w Jeleniej Górze. Firma niedługo będzie potrzebowała nowych pracowników

Nowy biurowiec firmy Sikla Polska oficjalnie został oddany do użytku. Firma od 2004 roku działa na terenie Jeleniej Góry. W najbliższym czasie będzie potrzebowała nowych pracowników.

📢 50 km w śniegu, deszczu i słońcu. II Kijowa Wyrypa w Podgórzynie za nami. Zobacz zdjęcia uczestników i trasy

To był prawdziwy rarytas dla fanów długodystansowych spacerów! W Podgórzynie odbyła się dzisiaj (9.04) II Kijowa Wyrypa, czyli impreza dla miłośników wielogodzinnego przebierania nogami. 180 osób stanęło na starcie, aby przejść 50- kilometrową trasę i zobaczyć ciekawe karkonoskie atrakcje. Jak przyznają uczestnicy- było warto! Widoki były fenomenalne, a marsz bardzo urozmaicony.

📢 To najbardziej znana ulica i deptak w Karpaczu. Zobacz jak ul. Konstytucji 3 Maja wyglądała kiedyś

Będąc w Karpaczu, na pewno mieliście okazję przejść się po głównej ulicy miasto pod Śnieżką. Mowa o ul. Konstytucji 3 Maja- dawniej Hauptstrasse. Od lat turystyczne centrum Karpacza zlokalizowane jest właśnie tutaj. Przy deptaku mamy najwięcej sklepów z pamiątkami, kawiarni i restauracji. Jak kiedyś wyglądała ta ulica? Zobaczcie co się zmieniło. Poznajecie te miejsca?

📢 Top 10 najtańszych kawalerek w Jeleniej Górze. Te mieszkania możesz mieć za maksymalnie 230 000 zł

Ceny mieszkań szybują w górę. Marzy Ci się przytulne lokum w dobrej cenie? Te kawalerki w Jeleniej Górze kosztują maksymalnie 230 000 zł. Większość z nich nie wymaga remontu i nakładu finansowego- możesz się wprowadzać od zaraz. Zobacz najciekawsze propozycje z serwisu Otodom.pl.

📢 To niemiecki Karpacz w latach 40-tych. Zobacz jak wyglądał kiedyś Krummhübel, jego mieszkańcy i okupanci

Krummhübel- taką nazwę nosił dzisiejszy Karpacz za czasów II wojny światowej. Jak wyglądała 80 lat temu górska miejscowość po odkupacją niemiecką? Nam się bardzo podoba- urokliwa architektura, zadbane uliczki i niezmiennie piękne widoki. Cofnijmy się w czasie i zobaczmy dawny Karpacz.

📢 To najwyżej położona kopalnia odkrywkowa w Europie. Niesamowity krajobraz kopalni Stanisław w Szklarskiej Porębie

Kopalnia kwarcu Stanisław w Szklarskiej Porębie to najwyżej położona kopalnia odkrywkowa w Europie. Choć dziś już nie funkcjonuje, jest miejscem częstych wycieczek turystów. Niesamowity krajobraz przyciąga piechurów, amatorów fotografii i urbexu. Opuszczone budynki wyglądają jak z horroru, a zimową porą narciarze biegowi obierają sobie ją za cel dobrego treningu.

📢 Budniki zostały założone przez uciekinierów religijnych. Wioska już nie istnieje. Tu przez 113 dni nie świeci słońce

Budniki, niemieckie Forstbauden i Forstlangwasser już nie istnieją. Stara osada górska została założona w XVII w. przez uciekinierów religijnych. W wiosce nigdy nie mieszkało więcej niż 100 osób, a same Budniki miały najmniejszą szkołę w całych Prusach. Obecnie pasjonaci tego miejsca spotykają się tam dwa razy do roku, żeby pożegnać i przywitać słońce.

📢 Wioski pod Jelenia Górą, jak serialowe Wilkowyje? Sprawdzamy, co robią mieszkańcy, gdy "nikt" nie patrzy

Kultowa kamera Google Street View dotarła nawet na wieś. Życie mieszkańców miejscowości pod Jelenią Górą zostało uwiecznione. Na czym kamera przyłapała mieszkańców Dziwiszowa, Jeżowa Sudeckiego, Przesieki czy Mysłakowic? Zobacz w naszej galerii!

ZOBACZ KONIECZNIE

Okazje
od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na szklarskaporeba.naszemiasto.pl Nasze Miasto