Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grzybek w Parku Norweskim, Grota Liczyrzepy i kawiarnia na dachu. To były kiedyś wizytówki Jeleniej Góry. Zobaczcie zdjęcia

Alina Gierak, Justyna Orlik
Nieistniejący już Dom Myśliwski, znajdujący się przy ul. Cieplickiej w Sobieszowie przetrwał do lat 70. XX wieku.
Nieistniejący już Dom Myśliwski, znajdujący się przy ul. Cieplickiej w Sobieszowie przetrwał do lat 70. XX wieku. fotopolska.eu
Grota Liczyrzepy, kawiarnia na dachu, stare kamienice i altany widokowe. Wszystkie te obiekty znajdowały się w Jeleniej Górze i były wizytówkami miasta. Dziś jedyny ślad, jaki po nich pozostał, to stare zdjęcia. Jesteście ciekawi, co udało nam się wykopać spod ziemi? Sprawdźcie! Poznajcie losy niektórych z budowli.

Spis treści

Jelenia Góra miała wiele pięknych budowli. Miasto stawiało na turystykę i nie brakowało w nim luksusowych hoteli i lokali z ciekawym wystrojem. Po niektórych nie ma śladu. Poznajcie ich losy. Obejrzyjcie zdjęcia.

Hotel „Bellevue” ("Hotel Warszawski" ) ul. 1 Maja 74.

Hotel „Bellevue” wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Początkowo był to niewielkich rozmiarów zajazd, który z czasem przekształcił się w hotel z dużą restauracją na parterze. Poważniejsze przebudowy przeprowadził Hermann Bergmann według projektu Eugena Lalande.

Hotel „Bellevue” lub hotel Warszawski (1 Maja nr 74)
Hotel „Bellevue” powstał w pierwszej połowie XIX wieku. Miał salę restauracyjną i pokój bilardowy. fotopolska.eu

W 1872 dobudowano od południowej strony nowe skrzydło. W 1878 Bergmann unowocześnił i przebudował salę restauracyjną, oraz pokój bilardowy, a w 1897 dobudował piwiarnię. Kolejne przebudowy miały miejsce w latach: 1906 i 1908. Dobudowano na zapleczu pion sanitarny mieszczący toalety i łazienki. W 1908 właścicielem hotelu został Hermann John. W 1928 kolejny właściciel Bernhard Nittritz zmienił jego nazwę na „Schlesischer Hof” i dobudował na zapleczu garaże.

Po 1945 działał tu hotel „Warszawski”. W 1950 obiekt przeszedł na własność FWP i został zamieniony na biurowiec z zachowaną częściowo funkcją hotelową. W latach 50-tych umieszczono w nim siedzibę greckich uchodźców politycznych. Od lat 90-tych budynek pustoszał i w 2001 roku został wyburzony, a na jego miejscu pozostał plac. Ponoć były plany wybudowania tu bloków mieszkalnych.

Hotel "Drei Berge", ul. 1 Maja

W początkach XIX wieku w miejscu dzisiejszego Hotelu „Europa” mieściła się dobrze prosperująca i znana karczma, przynosząca właścicielom spore dochody. Gdy wyburzono mury i miasto zaczęło się rozbudowywać, przestała już być lokalem na przedmieściu, a stała się prawdziwie miejską gospodą. Wzrosła także jej ranga.

W 1820 r. przekształcono ją w hotel, który nazwano „Drei Berge” („Trzy Góry”), nawiązując do trzech najważniejszych wzgórz otaczających miasto (dziś wzgórza: Krzywoustego, Kościuszki i Partyzantów).

Tuż przed II wojną światową hotel miał 180 pokoi, w których umieszczono ponad 200 łóżek. Jednak jego wizytówką nie była wówczas baza noclegowa, lecz gastronomiczna. Jednorazowo mogło się tu posilać aż 2.500 osób w kilku rozmaitych lokalach.

Najbardziej oryginalna była restauracja i kawiarnia letnia, zajmująca niemal cały dach kompleksu hotelowego. Na kilku jej poziomach rozstawiano stoliki, przy których mogło zasiąść kilkaset osób. Z wszystkich tych miejsc można było podziwiać występy odbywające się w umieszczonej na dachu jednego z przyległych budynków muszli koncertowej.

A gdy w muszli zasiadała orkiestra taneczna, wirującymi parami zapełniały się tutejsze „parkiety”. Siedząc przy stolikach osłoniętych wielkimi parasolami przeciwsłonecznymi, można było podziwiać nie tylko miasto, ale przede wszystkim panoramę Karkonoszy – z jednej strony i Gór Kaczawskich – z drugiej strony. Szczególnie chętnie przychodzono do tego „podniebnego” lokalu wieczorem, kiedy rozświetlały go odpowiednio rozmieszczone reflektory. ( info z www.europa-hotel.com.pl/hotel-europa)

Dom Myśliwski w Sobieszowie, ul. Cieplicka 192

Do 1970 roku pod tym numerem stał monumentalny budynek o konstrukcji ryglowej. Wśród mieszkańców zwany był Domem Myśliwskim. Brak remontów i prawidłowego utrzymania doprowadziło do ruiny i w końcu rozebrania. Potem przez kilkanaście lat stały tu dosyć koszmarne budy. W połowie lat 90. budy zostało rozebrane, a w tym miejscu powstał nowy budynek mieszkalno usługowy.

Dom Myśliwski
Nieistniejący już Dom Myśliwski, znajdujący się przy ul. Cieplickiej w Sobieszowie przetrwał do lat 70. XX wieku. fotopolska.eu

Ulica Cieplicka w okresie średniowiecza prowadziła do zdroju w Cieplicach oraz po przeniesieniu się Schaffgotschów, właścicieli obu miejscowości, z zamku Chojnik na dwór w Cieplicach, zapewniała komunikację między dworem a urzędem ordynacji majątku w Sobieszowie.

Plac Niepodległości z "latarnią morską"

Dzisiejszy Plac Niepodległości w Jeleniej Górze czterokrotnie zmieniał nazwy. Warmbrunner Platz, Adolf-Hitlerplatz, pl. Cieplicki i pl. Bieruta z Pomnikiem wdzięczności Armii Czerwonej, charakterystycznym kioskiem i "Latarnią morską" (rozebrano ją w 1948 r.) to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w tej części Jeleniej Góry.

Zobacz zdjęcia pl. Niepodległości

Czytaj także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szklarskaporeba.naszemiasto.pl Nasze Miasto