Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Anielskie ziele na trawienie, lepsze krążenie i stres. Na co jeszcze pomaga arcydzięgiel?

Monika Góralska
Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
Na niestrawność, zaparcia, wzdęcia stany lękowe i odporność. Anielskie ziele uspokoi fizycznie i psychicznie. W stanach wyczerpania nerwowego wspomoże cię arcydzięgiel litwor. Ziele łagodzi bóle brzucha i odpręża, działa ten antybakteryjnie i przeciwwirusowo. Stosuj w czasie przeziębienia, problemów trawiennych i depresji. Sprawdź, na co jeszcze pomaga arcydzięgiel.

Spis treści

Anielskie ziele koi nerwy i wspomaga trawienie

Arcydzięgiel litwor (łac. Angelica archangelica, Archangelica officinalis), arcydzięgiel lekarski, dzięgiel litwor lub anielskie ziele jest to roślina z rodziny selerowatych. Tej samej, do której należy mylony z nim ze względu na podobną nazwę i wygląd oraz właściwości dzięgiel chiński (łac. Angelica sinensis). Arcydzięgiel litwor dziko rośnie na górzystych i wilgotnych terenach Europy i Azji. W Polsce można go spotkać w górach, w dolinach rzek, a czasami również w pasach nadmorskich.

Arcydzięgiel litwor kwiaty
Arcydzięgiel litwor przypomina z wyglądu koper, ponieważ obie rośliny należą do tej samej rodziny selerowatych. F.aghsaine/gettyimages.com

Arcydzięgiel dorasta do 2,5 m wysokości. Ma on charakterystyczny zapach i drobne zielonkawo-żółte lub zielonkawo-białe kwiaty zebrane w okazałe baldachy. Od 2014 roku arcydzięgiel litwor w Polsce jest pod częściową ochroną. Kwitnie od końca maja do lipca, nasiona zbiera się w październiku. Surowcem zielarskim jest głównie korzeń arcydzięgla, a także owoce, kwiaty i całe ziele.

Korzeń arcydzięgla zawiera olejek eteryczny (m.in. d-alfa-felandren, alfa-pinen, limonen, beta-kariofilen, linalol, borneol), makrocykliczne laktony (tridekanolidy, pentadekanolidy, heptadekanolidy), kumaryny (m.in. ostol, angelicyna, umbeliferon, archangelicyna, ksantotoksol, ksantotoksyna), żywice, skrobia, cukry, flawony, beta-sitosterol, kwasy organiczne (akonitowy, walerianowy, jabłkowy, angelikowy, cytrynowy, kawowy, szczawiowy, bursztynowy, chlorogenowy, laurowy, linolenowy), witaminę C, witaminy z grupy B.

Na co pomaga arcydzięgiel?

Arcydzięgiel lekarski stosowany jest przede wszystkim jako środek wspomagający trawienie. Wzmaga wydzielanie soków trawiennych i żółci. Łagodzi ból brzucha, skurcze jelit i żołądka. Badania udowadniają, że olejek eteryczny z arcydzięgla zabija szkodliwe bakterie, wirusy i grzyby. Wykazuje działanie przeciwwirusowe przeciwko wirusowi opryszczki pospolitej i wirusowi Coxsackie, która powoduje choroby układu trawiennego.

Anielskie ziele wspiera także układ nerwowy, działa uspokajająco, łagodzi lęk i depresję, pomaga się wyciszyć i odprężyć. W badaniach na zwierzętach stwierdzono również, że arcydzięgiel zabija komórki nowotworowe w probówkach oraz hamuje wzrost nowotworu u myszy. Potrzebne są jednak dalsze badania, ponieważ nie wiadomo czy roślina działa przeciwnowotworowo także u ludzi.

Arcydzięgiel litwor wykazuje więc działanie:

  • rozkurczowe,
  • uspokajające,
  • przeciwlękowe,
  • antydepresyjne,
  • odkażające,
  • antybakteryjne,
  • grzybobójcze,
  • przeciwroztoczowe,
  • moczopędne,
  • wykrztuśne.

Anielskie ziele zmniejsza objawy wyczerpania nerwowego, pobudza także krążenie krwi obwodowej i w obrębie układu pokarmowego, dzięki czemu przyśpiesza wchłanianie składników pokarmowych. Ułatwia oddychanie, zwiększa częstość wentylacji płuc, a także działa wykrztuśnie.

Jak stosować arcydzięgiel litwor?

Ziele arcydzięgla jest jadalne i używa się go do produkcji ginu i innych mocnych alkoholi. Wysuszony korzeń można dodawać do sosów, sałatek i potraw z ryb. Liście natomiast można kandyzować, aby wykorzystać je jako dodatek lub dekorację.

Na rynku zioło dostępne jest w postaci suplementu diety w kapsułkach lub tabletkach, wyciągów wodnych, nalewek, nasion, a także ciętego lub mielonego korzenia arcydzięgla. Ze względu na małą ilość badań nie zostało ustalone dawkowanie tych preparatów. Jednak większość producentów suplementów zaleca zażywać 500–2000 mg sproszkowanego korzenia arcydzięgla lub ekstraktu z korzenia arcydzięgla na porcję.

Przeciwwskazania do stosowania arcydzięgla

Arcydzięgiel lekarski zawiera furanokumaryny, związkami zawarte również w grejpfrutach. Z tego powodu stosowanie rośliny może powodować interakcje z wieloma lekami takimi jak leki na cholesterol, rozrzedzające krew i przeciwpadaczkowe. Zioło może też zwiększać ciśnienie krwi i powodować problemy z sercem. Pamiętaj, aby nie stosować samodzielnego leczenia dolegliwości suplementem na bazie arcydzięgla i przed zastosowaniem poradzić się lekarza.

Arcydzięgiel ma właściwości fotouczulające, dlatego podczas jego stosowania należy unikać ekspozycji na słońce i zabezpieczać skórę kremami z filtrem UV.

Ze względu na brak dowodów dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatów z arcydzięgla u kobiet w ciąży nie zaleca się stosowania go kobietom ciężarnym, planującym zajście w ciążę lub karmiącym piersią.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Anielskie ziele na trawienie, lepsze krążenie i stres. Na co jeszcze pomaga arcydzięgiel? - Strona Zdrowia

Wróć na szklarskaporeba.naszemiasto.pl Nasze Miasto