Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odnaleziono obraz zaginiony w czasie II wojny światowej. "Wnętrze Katedry w Mediolanie" trafiło do Muzeum Narodowego

Monika Golonka
Monika Golonka
Damian Kujawa/ Polska Press
Obraz Marcina Zaleskiego "Wnętrze Katedry w Mediolanie" z powrotem w Warszawie. Dzieło wybitnego warszawskiego artysty, które zaginęło w czasie II wojny światowej, zostało w poniedziałek uroczyście przekazane Muzeum Narodowemu. Losy obrazu były nieznane aż do 2018 r. Dalsza część artykułu poniżej.

Po 75 latach udało się odzyskać dzieło Marcina Zaleskiego "Wnętrze Katedry w Mediolanie", które zaginęło w czasie powstania warszawskiego - poinformowało w poniedziałek Muzeum Narodowe w Warszawie. Jego losy były nieznane aż do 2018 r., kiedy do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotarła informacja, że obraz został zdeponowany w domu aukcyjnym Dorotheum w Wiedniu.

"Wnętrze Katedry w Mediolanie" - Marcin Zaleski

Wnętrze Katedry w Mediolanie

Obraz udało się odzyskać dzięki zaangażowaniu MKiDN i Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Narodowego w Warszawie. - Pragnę podziękować wszystkim, których systemowej i systematycznej pracy zawdzięczamy odzyskanie tego wyjątkowego obrazu Zaleskiego - mówił podczas uroczystego przekazania dzieła minister kultury Piotr Gliński. - Dziękuję naszym specjalistom, ale także stowarzyszeniom muzealników i służbom, z którymi współpracujemy.

Dzieło wybitnego warszawskiego artysty

Twórca "Wnętrza Katedry w Mediolanie" Marcin Zaleski urodził się w 1796 r. w Krakowie, ale w 1830 r. na stałe przeniósł się do Warszawy. Był przedstawicielem neoklasycyzmu, nazywany jest najwybitniejszym polskim wedutystą XIX wieku. Zajmował się malowaniem widoków miejskich - głównie Warszawy. Jego obrazy (obok prac Canaletta) zostały wykorzystane do zrekonstruowania warszawskich obiektów historycznych, które ucierpiały w czasie II wojny światowej.

Zamek Królewski w Warszawie jesienią 1939 r.

Tajny ośrodek w Muzeum Narodowym. Tam ratowano bezcenne pols...

Tematem prac Zaleskiego były również widoki zamków i wnętrza kościołów. Ozdobił freskami Kaplicę Literacką w warszawskiej katedrze św. Jana i kościół św. Jacka. Prowadził także prace konserwatorskie w kościele św. Anny. Był też jednym z pierwszych warszawskich fotografów. Zmarł w stolicy 16 września 1877 r. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim.

„Wnętrze katedry w Mediolanie” powstało w 1834 r. Zostało wykonane techniką olejną, na płótnie. Jego wymiary to 100x76 cm. Obraz można obecnie podziwiać w Galerii Sztuki XIX Wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie.

To nie koniec poszukiwań zaginionych dzieł sztuki

- Należy pamiętać, że w czasie II wojny światowej zaginęło pół miliona dzieł sztuki z naszych narodowych zbiorów - przypominał w poniedziałek szef resort kultury, podkreślając, że ministerstwo dalej prowadzi działania zmierzające do ich odzyskania. Jak dodaje Muzeum Narodowe, zaginionych jest jeszcze m.in. ponad sto obrazów Marcina Zaleskiego.


od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto