Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gopr Karkonosze. Tragedia w Karkonoszach (FOTO)

Alina Gierak
Wypadek na Śnieżce 28 sierpnia
Wypadek na Śnieżce 28 sierpnia nadesłane przez czytelnika
GOPR Karkonosze. Dzisiaj (28 sierpnia) ok. godz. 10 na zbocze Śnieżki spadł mężczyzna. Goprowcy, których o wypadku zaalarmowali turyści, stwierdzili , że zginął na miejscu. Początkowo sądzono, że ofiara uprawiała paralotniarstwo. Dotarliśmy do świadka wypadku. Okazało się, że mężczyzna uprawiał wingsuiting, czyli w specjalnym kombinezonie miał zlecieć na dół.

GOPR Karkonosze. Spadł na zbocze Śnieżki

- Mężczyzna spadł na zbocze Śnieżki pomiędzy Drogą jubileuszową a szczytem - mówi Maciej Abramowicz, dyżurny ratownik karkonoskiej grupy GOPR.
Szybko i dobrze zareagowali turyści, którzy telefonicznie powiadomili ratowników. Gdy goprowcy przybyli na miejsce, mogli stwierdzić tylko zgon. Ciało mężczyzny przetransportowali do Drogi jubileuszowej, gdzie mogła już dotrzeć policja. Do niej będzie należeć ustalenie tożsamości pilota oraz okoliczności wypadku.
- Ofiara to 40-letni obywatel Czech - mówi Edyta Bagrowska z policji w Jeleniej Górze. Ustalamy czy leciał na paralotni czy w kombinezonie - dodaje. Okoliczności śmierci pilota ustali komisja wypadków lotniczych. Prawdopodobnie mężczyzna miał sporo doświadczenia w paralotniarstwie i wingsuitingu.

Dotarliśmy do świadka wypadku.

- Nad szczytem Śnieżki pojawiła się motolotnia. Z niej wyskoczył w czerwonym kombinezonie mężczyzna - relacjonuje pan Robert, który rano był na Śnieżce. Widział, jak wingsuiter rozłożył ręce i leciał przez moment jak ptak. Nie udało mu się skręcić i uderzył w zbocze góry.
Pan Robert mówi, że już wcześniej widział nad Śnieżką wingsuiterów. Ponoć dzisiaj Czesi mieli mieć zawody.

Co to jest wingsuiting

Strój przypomina kostium latającej wiewiórki. Kombinezon wkłada się na obie nogi i ręce, a między kończynami przyszyte są kawałki materiału. Śmiałek, który decyduje się lecieć i rozpościera ręce i nogi i może szybować z dużą prędkością. Lot rozpoczyna się zwykle wyskokiem z samolotu. Aby wylądować skoczek otwiera spadochron.
Średnie prędkości osiągane przez wingsuiterów wynoszą około 200 km/h.
Sport powstał w latach 90., kiedy to udało się opatentować kombinezon. Inspiracją do jego stworzenia był latająca wiewiórka polatucha, która na czas lotu tak rozpościera kończyny, że skóra między nimi tworzy dużą powierzchnię nośną i umożliwia szybowanie. Wingsuiting to sport bardzo niebezpieczny. Co roku ginie 20 osób uprawiających wingsuiting.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto